دات نت نیوک
تاریخچه بنیادکودک

بنیادکودک، رویکردی نوین در حمایت از دانش‌آموزان نیازمند

بنیادکودک از سال 1373 در ایران و آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده‌‌ است. این مؤسسه در ایران با نام «مؤسسه خیریه رفاه‌ کودک» و در آمریکا با نام «Child Foundation» به ثبت رسیده‌است. درسال 1378 بنیادکودک در ایران ثبت‌ رسمی شد و از ثبت شرکت‌ها در شیراز مجوزی به شماره 398 دریافت کرد. سپس دفترمرکزی بنیادکودک از شیراز به تهران منتقل ‌شد و پس از انتقال رسمی اسناد، مجدداً از ثبت شرکت‌ها در سال 1388 مجوزی به شماره 25540 دریافت‌کرد.

بنیادکودک، یک مؤسسه خیریه مردم‌نهاد، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی، فرامذهبی و فرامرزی است که رویکردی کاملاً انسان‌دوستانه دارد. هدف این مؤسسه دستیابی به این آرمان است که «هیچ دانش‌آموز با استعدادی نباید به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل و تلاش باز بماند».

تاریخچه بنیاد کودک

این مؤسسه با دریافت مجوزملی از وزارت کشور توانسته است دامنه‌ی فعالیت خود را به‌ بسیاری از استان‌ها بگستراند و هم‌اکنون 28 نمایندگی در شهرهای آمل، اردبیل، اهواز، ارومیه، ایلام، اصفهان، بروجرد، بم، بوشهر، بیرجند، تبریز، تهران، جیرفت، داراب، رشت، زاهدان، زابل، سنندج، شیراز، شهرکرد، کاشان، کرمانشاه، کرج، مراغه، مشهد، مهاباد، یاسوج و یزد دارد. همچنین در برخی از استان‌ها به‌ فراخور شرایط اقتصادی و جغرافیایی، نمایندگی‌های اقماری نیز فعال شده که از آن جمله می‌توان به خاش، ایرانشهر، فنوج، نیک‌شهر و سراوان در سیستان و بلوچستان، کفران در اصفهان، مرودشت و جهرم در فارس، ریگان و رستم‌آباد در بم، کنگان در بوشهر و ورامین در تهران اشاره‌ کرد.
بنیادکودک با فعالیت در سطح بین‌المللی توانست رابطه‌ای عاطفی را بین ایرانیان مقیم خارج از کشور با هموطنانشان در ایران سبب‌‌شود. شعب بین‌المللی بنیاد در کشورهای آمریکا، سوئیس، آلمان، انگلیس، سوئد و کانادا مشغول به فعالیت هستند.

بنیادکودک از آغازِ فعالیت تاکنون توانسته‌است بیش از دوازده‌هزار دانش‌آموز و خانواده‌های آنها را تحت حمایت قراردهد و امروزه نیز بیش از 8700 دانش‌آموز را در سراسر ایران حمایت می‌کند که بیش از هزارنفر از این دانش‌آموزان توانسته‌اند به دانشگاه‌های کشور وارد شوند.

از آنجا که بنیادکودک از ابتدای فعالیت خود معتقد به عملکردی فراگیر، پیشرو، مدرن، پاسخ‌گو و شفاف بوده‌است، همواره در جهت توسعه فناوری اطلاعات بسیار کوشیده‌است. بنابراین، با اعتقاد به این رویکرد متناسب با نیاز، اهداف، چشم‌انداز و... نسبت به طراحی یک نرم‌افزار جامع تحت وب به نام «وندا» اقدام‌کرد و در سال 1387 به‌طور رسمی از این نرم‌افزار بهره‌برداری شد و از آن پس تمامی اطلاعات دانش‌آموزان، همیاران، همکاران، مالی و... بر روی این نرم‌افزار قرارگرفت و نرم‌افزار وندا، توانست جامعه‌ جهانی بنیادکودک را به یک دهکده‌ی اطلاعاتی و ارتباطی تبدیل‌کند.

بنیادکودک برای بیان فعالیت شفاف خود از سال 1381 از حسابرسان رسمی دعوت به‌عمل آورد تا گردش مالی مؤسسه موردحسابرسی قرارگیرد.
هم‌چنین این مؤسسه در سال 2005 توانست از کمسیون اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC) مقام مشورتی دریافت‌کند و تاکنون نیز هر پنج سال یک‌بار با ارائه‌ی عملکرد شفاف و انسان‌دوستانه‌ی خود موفق به تمدید این گواهینامه شده است.

بنیادکودک در سال 1386 موفق به کسب مجوز معافیت مالیاتی از هیأت دولت شد که بر اساس آن، همیاران می‌توانند کمک‌های خود را در قالب هزینه‌های قابل قبول مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه‌کنند.